Gönderen Konu: Naviga Dergisi  (Okunma sayısı 513 defa)

Çevrimdışı Mücahit Karabaş

 • *
 • İleti: 769
Naviga Dergisi
« : 04 Mayıs 2019, 00:03:28 »
Forumda daha önce pek bahsetmedik Naviga Dergisinden. Eşimle denizciliğe merak saldıktan sonra forum sitelerinden sonra en çok faydalandığımız kaynaklardan birisi Naviga Yayınları oldu. Yerli yabancı bir sürü önemli denizcinin kitaplarını okuma şansını bize sundular. Bu yayınlar, kitaplığımızda en az üç rafı işgal etti. Hani saymakla bitmez mazereti ile sayılmaz ya, ben saymadan edemeyeceğim. Joshua Slocum’dan, Hülya Leigh’e, Bernard Moitessier’den, Ekrem İnözü’ye, Steven Callahandan, Aksona Mehmet’e, , Derek Lundy’den,Ellen MacArthur'den, Atilla Algon’a Çetin Kent’e, Osman Atasoy’a, Haldun Sevel’e, Banu Öney’e, Meriç Köyatası’na, Alim Sür’e ve daha pek çok deniz kokulu yazarla bizi tanıştırdığı için minnettarız. Değerli Turgay Noyan’ın bütün kitaplarını da keyifle okuduk. Kitaplarla ilgili ufak tefek eleştirilerimiz de olmadı değil. Ama sonuçta amatör denizciliğimiz için en çok çalışan kurumlardan birisi olduğunu hepimiz kabul ettik ve saygı duyduk Naviga’ya…

Yazılı eserlerin gitgide azaldığı, dergilerin ve gazetelerin kapandığı günümüzde 16 yaşının içinde olan Naviga Magazin, başarılı çizgisini korumaya ve biz amatör denizcileri aydınlatmaya devam ediyor. Derya Tuba Noyan’ın Genel Yayın yönetmenliğinde kendisini sürekli yenileyen derginin her sayısı birbirinden güzel. Derginin çok fazla reklamını yaptığımı düşünüyorsanız haklısınız. Dergiyle en ufak bir organik bağım yok ama özellikle Turgay Noyan’ı yıllardır okuduğum için kendisini bir aile büyüğümmüş gibi kendime yakın buluyorum. Derginin tirajını bilmesem de reklama pek ihtiyacı olduğunu sanmıyorum. Çünkü takip etmeye çalıştığım bütün dergiler içinde en çok reklam alanlardan birisi olduğunu görüyorum. Yelken Dünyası Dergisi kapandı, Yeni Deniz Mecmuası’nın dağıtımında bir sorun olduğu için son sayısı süper marketler ve pek çok kitapçıda bulunamıyor. Denizle ilgili her türlü basılı ve elektronik yayının peşinden koşmamız gerektiğine inanıyorum. Ve sizi Naviga Dergisi almaya davet ediyorum. 

Mayıs sayısında, Şahika Ercümen’in Antarktika dalışı, Koza Teknesinin Dünya turundan dönüşü, Tutkumm kadınlarının 19 Mayıs Ralli heyecanı, İbrahim Ethem Kal’ın güney denizlerine seyahati, Yukon Nehrinde kano keyfi, Ören Marinanın tanıtımı, Alim Hattaya Sür çiftinin Uzakdoğu seyirlerinden bir bölüm, Haslet Soyöz’ün Rahmi Koç Müzesindeki buharlı gemiler sergisi ve daha pek çok ilginç konuyu okumak büyük keyif verecek.

Şimdi sıkı durun ve Heyamolahey’in değerini bilin. Çetin Kent’in 22 Nisanda burada paylaştığı “Yunana yanlış yerden düşmanız” yazısı da derginin Mayıs sayısında yayınlanmış. Biz bu yazıyı Naviga okurlarından neredeyse on gün önce okuma şansına eriştik. Atlama haber diye buna denir. Çetin Reise tekrar teşekkür ederiz.

Bundan belki üç beş sene sonra yazılı basın belki tamamen yok olacak. Ben şimdiden fazladan aldığım birkaç dergiyi ambalajını açmadan bir köşede bekletiyorum. İleride bir gün sanki bayiden yeni almışım gibi içlerinden birisinin ambalajını açıp kokusunu içime çekerek nostalji yaparım.

Naviga Magazine uzun ömürler diliyorum. Teşekkürler Naviga Magazin. Viya Böyle.Çevrimdışı Çetin Kent

 • *
 • İleti: 150
Ynt: Naviga Dergisi
« Yanıtla #1 : 04 Mayıs 2019, 00:32:38 »
Alan, okuyan, paylaşan herkese dergi adına ben teşekkür ederim. Nice yıllara inşallah.
Yaşayıp gidiyoruz.

Çevrimdışı Mücahit Karabaş

 • *
 • İleti: 769
Ynt: Naviga Dergisi
« Yanıtla #2 : 05 Ağustos 2019, 22:53:54 »
Bazı şeyler göründüğü gibi değildir derler ya, Naviga dergisi de benim için bunlardan birisi…
Markette dergi reyonunda her görüşümde mavinin elli sosyetik tonunda hazırlanmış kapağı ilk bakışta pek sıcak görünmese de, jelatinini açıp içeriğine daldığım anda bizim mahallenin ağabeylerini, ablalarını da görmenin keyfini yaşamaya  başlıyorum.

Bu ayki içeriğe yine Çetin Kent’ten başlamak boynumuzun borcu olsun. Kendisi bir süredir birbirinden değerli Naviga yazılarını yayınlanmadan bir hafta on gün önce forumumuzda paylaştığı için minnettarız. Sonunda bizim yüzümüzden dergisiyle papaz olmaz umarım. 

Bu ayki sayıda ödüllü genç milli yelkencilerimiz Okyanus Arıkan, Yiğit Yalçın Çıtak, Can Ertürk ve Ecem Güzel,
Yelken yarışlarının çılgın Türk’ü Tolga Pamir,
Bir kolunu ve bir bacağının yarısını kazada kaybetmiş gezgin yelkenci Dustin Reynolds röportajları dikkat çekiyor.

Meriç Köyatası’nın Yunanistan Protestosu yazısı , Tutkum Kadınları,  Alim- Hattaya Sür’ün maceraları, Can Sürekli’nin "Sağlıklı arma" yazısı, Turgay Noyan’ın çalınan teknelerin sahiplerinin mücadelelerini aktardığı “Denizlerimizde Korsanlar Cirit Atıyor” yazısı ( Utku dedenin başına gelenler henüz tazeyken bana daha empatik geldi), heyecanla okuduğum sayfalardı. Cumhur Gökova’dan “Astronomi Seyri”,  Denizci ve Müzisyen Osman Batur Abimizin “Teknede İsim Değişikliği Töreni” başlıklı esprili yazılarını da tavsiye ederim. 

Mete Mordağ’ın tasarladığı dalış ekipmanı tanıtımı da çok ilgimi çekti.
 
Naviga Magazin yine dolu bir sayı çıkarmış.Katkıda bulunan listesindeki tüm dostlara teşekkürler.

Keyifli okumalar...       

Çevrimdışı Bülent Büyükdağ

 • *
 • İleti: 3757
Ynt: Naviga Dergisi
« Yanıtla #3 : 06 Ağustos 2019, 08:45:35 »


Bu ayki içeriğe yine Çetin Kent’ten başlamak boynumuzun borcu olsun. Kendisi bir süredir birbirinden değerli Naviga yazılarını yayınlanmadan bir hafta on gün önce forumumuzda paylaştığı için minnettarız. Sonunda bizim yüzümüzden dergisiyle papaz olmaz umarım. 

Dillendirme dillendirme :)
Saatin fazla tiz tıkırtısında,ışık yıllarının ömür süremizle alay eden sesini de işitiriz.

Çevrimdışı Ahmet Kabaalioğlu

 • *
 • İleti: 4330
Ynt: Naviga Dergisi
« Yanıtla #4 : 06 Ağustos 2019, 13:03:54 »


Bu ayki içeriğe yine Çetin Kent’ten başlamak boynumuzun borcu olsun. Kendisi bir süredir birbirinden değerli Naviga yazılarını yayınlanmadan bir hafta on gün önce forumumuzda paylaştığı için minnettarız. Sonunda bizim yüzümüzden dergisiyle papaz olmaz umarım. 

Dillendirme dillendirme :)

Kesinlikle, ama güzel oluyor , birden e ben bunu okudum diyiveriyor insan. 


Ailecek belirli periyotlarda  kitapevi ziyaretimiz olur. Bazen hiç bir şey almayız . Zaten son dönemde neredeyse tüm kitaplarımızı internetten alır olduk. Fakat yinede gider, hepimiz bir köşede oturur bir şeyler karıştırırız. Ben bazen ilgi duyduğum bir kitabı yarısına kadar okurum. Fakat dergi reyonuna gittiğimde mutlaka ve mutlaka navigayı ve yeni deniz mecmuasını alırım. Bir zamanlar yelken dünyasını da  aynı şekilde alırdım. İtiraf etmeliyim bazen bu dergilerin hiç poşetini açmadan sakladığımda olur. Bir gün teknede bol vaktim olur okurum diye . Geçenlerde yıllar öncesinin yelken dünyalarını da karıştırdım. Bana göre okunmamış gazete yenidir mantığı hala var. Çünkü hep içlerinde Çetin Kent'in yazıları gibi okunası  ve saklanılası bir sürü yazı var, yazar var. Elinize, kaleminize sağlık Çetin Kent.

"Son Denk Kayıkçısının Hatırasına"

Çevrimdışı Hulusi Gülen

 • *
 • İleti: 436
  • S/Y GÜLEN MARTI SEYİR DEFTERİ
Ynt: Naviga Dergisi
« Yanıtla #5 : 07 Ağustos 2019, 08:30:23 »
1990'lar için söylüyorum, Yelken dünyasına ait ne öğrendiysem Yelken  Dünyası dergisinden öğrendim diyebilirim. Sivas'da vazifeli iken, her ay başı büyük  şehirlere giden birine sipariş eder, gelmesini dört gözle beklerdim; derginin Sivas'a dağıtımı yoktu  çünkü. Hala eksik sayılarımın  bir listesi vardır elimin altında. Okunmuş dergilerin sayılarını geriden alıp birkaç defa hatmetmişliğim de olmuştur. Ne yazık ki kapandı.

Minik yelkenli teknem Gülen Martı ile ilgili seyahatinin  öyküsünü göndermiştim; Yelken  Dünyası Nisan 2001 sayısında biraz kırpıntılmış şekilde yayımlandı. Sonra Fuarda rahmetli  Mesut Baran"a namaz niyaz  geçen birkaç cümlenin ne zararı olabileceğini sormuştum, o da utana sıkıla "konjenktür" demişti :)
S/Y DUA-1 Hayatta olabileceğiniz en güzel yer, bir DUA'nın içinde yer almaktır. Şems-i Tebrizi